Osoby neuronietypowe –z niepełnosprawnościami określonymi w orzeczeniu niepełnosprawności kodem 12-C (osoba z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub ze spektrum Autyzmu ASD) lub innym dokumentem potwierdzającym schorzenie (opinia konsultanta, psychologa, które studiują na Uniwersytetu Uniwersytecie Zielonogórskim, mają możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta dydaktycznego. Zainteresowany/a taką pomocą samodzielnie wskazuje osobę, która będzie pełnić tę rolę. Najkorzystniej jest, gdy funkcję asystenta pełni kolega lub koleżanka z grupy zajęciowej lub przynajmniej osoba studiująca na tym samym kierunku – nie jest to jednak wymóg konieczny. W uzasadnionych przypadkach asystentem może być osoba niebędąca studentem (np. członek rodziny).
Asystent zawiera umowę zlecenie z uczelnią poprzez Centrum Równości Dostępności i Wsparcia. Pomagający asystent jest wynagradzany co miesiąc na podstawie przedłożonej karty czasu pracy.
Działania realizowane przez asystenta osoby z ASD powinny wspierać ją przede wszystkim w zakresie:
Asystent dydaktyczny osoby z ASD wykonuje tylko zdania związane z procesem studiowania lub prowadzenia działalności naukowo-badawczej. Nie pełni funkcji asystenta osobistego. Pomoc w sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem nie jest objęta umową i wliczana w wynagradzany czas pracy asystenta.
Za asystę w dotarciu na zajęcia uważa się wyłącznie pomoc w korzystaniu z komunikacji publicznej.
O wsparcie asystenta mogą ubiegać się wszystkie osoby – posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z kodem 12-C (osoba z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub ze spektrum Autyzmu ASD) lub innym dokumentem potwierdzającym schorzenie (opinia konsultanta, psychologa) lub na podstawie pisemnego oświadczenia o potrzebie objęcia wsparciem – będące studentami lub doktorantami Uniwersytetu Zielonogórskiego, którym trudniej jest w pełni uczestniczyć w zajęciach i życiu akademickim, np. ze względu na obiektywne trudności w notowaniu, trudności w poruszaniu się czy w komunikacji z grupą i wykładowcami.
Z pomocy asystentów korzystają osoby ze szczególnymi potrzebami – studenci, doktoranci prowadzący działalność naukowo-badawczą.
Ważne: asystent osoby neuronietypowej może zostać przydzielony na podstawie:
Centrum Równości Dostępności i Wsparcia
ul. Zygmunta Szafrana 2, Budynek A-2, pokoje nr 2-6, hol główny, dostęp bezpośredni bez barier
601902282, 789441433,
m.garbat@adm.uz.zgora.pl
a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl
Środki wspierające komunikowanie się:
Komunikacja alternatywna – należy zgłosić taką usługę do wybranego punktu kontaktowego na minimum 3 dni przed przybyciem (pisemnie za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie)
Dostęp na cito – realizowany w miarę dostępu do usług tłumacza języka migowego w danym momencie
691911422,
eunika.lech@o2.pl