uz-logo-pion-2.png

Asystent dydaktyczny

Osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta dydaktycznego. Zainteresowany/a taką pomocą samodzielnie wskazuje osobę, która będzie pełnić tę rolę. Najkorzystniej jest, gdy osobą funkcję asystenta kolega lub koleżanka z grupy zajęciowej lub przynajmniej osoba studiująca na tym samym kierunku – nie jest to jednak wymóg konieczny. W uzasadnionych przypadkach asystentem może być osoba niebędąca studentem (np. członek rodziny).

Asystent zawiera umowę zlecenie z uczelnią poprzez Centrum Równośći, Dostepności i Wsparcia. Pomagający asystent jest wynagradzany co miesiąc na podstawie przedłożonej karty czasu pracy.

Przykładowe formy pomocy:

  • asysta w dotarciu na uczelnię (tzw. transport zewnętrzny) na zajęcia objęte planem studiów,
  • asysta w przemieszczaniu się podczas i pomiędzy zajęciami (tzw. transport wewnętrzny),
  • pomoc w sporządzaniu notatek, kserowaniu,
  • pomoc w korzystaniu z zasobów bibliotecznych,
  • pomoc podczas załatwiania spraw w dziekanacie lub podczas konsultacji z prowadzącym zajęcia,
  • inna pomoc (po wcześniejszym uzgodnieniu).

Asystent dydaktyczny osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnością wykonuje tylko zdania związane z procesem studiowania lub prowadzenie działalności naukowo-badawczej. Nie pełni funkcji asystenta osobistego. Pomoc w sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem nie jest objęta umową i wliczana w wynagradzany czas pracy asystenta.

Za asystę w dotarciu na zajęcia uważa się wyłącznie pomoc w korzystaniu z komunikacji publicznej.

O wsparcie asystenta mogą ubiegać się wszystkie osoby, osoby z niepełnosprawnościami określonymi w orzeczeniu o niepełnosprawności kodem lub innym dokumentem potwierdzającym schorzenie (opinia konsultanta, psychologa) lub na podstawie pisemnego oświadczenia o potrzebie objęcia wsparciem – będące studentami lub doktorantami Uniwersytetu Zielonogórskiego – którym trudniej jest w pełni uczestniczyć w zajęciach życia akademickiego, np. ze względu na obiektywne trudności w notowaniu, trudności w poruszaniu się, czy komunikacji z grupą i wykładowcami. Z pomocy asystentów korzystają osoby ze szczególnymi potrzebami – studenci, doktoranci prowadzący działalność naukowo-badawczą.

Ważne: asystent dydaktyczny może zostać przydzielony na podstawie:

  • orzeczenia o niepełnosprawności, lub
  • opinii konsultanta psychologicznego lub/i konsultanta dydaktycznego.
  1. Zgłoś się do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia ul. Profesora Zygmunta Szafrana 2, Camus A, budynek A-2, pokoje 2-6 (parter)– najlepiej do Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami, ewentualnie innego pracownika Centrum – telefonicznie lub mailowo: tel. 601902282, 789441433, e-mail: m.garbat@adm.uz.zgora.pl; a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl
  2. Przed spotkaniem przygotuj orzeczenie i/lub dokumenty potwierdzające stan zdrowia.
  3. Na spotkaniu z Pełnomocnikiem przygotujesz wniosek o wypożyczenie sprzętu oraz podpiszesz umowę użyczenia.
  4. Pełnomocnik przeprowadzi z Tobą rozmowę, w której opwiesz mu o swoich problemach i schematach twojego funkcjonowania
  5. Pełnomocnik postara się znaleźć osobę, która będzie Twoim asystentem dydaktycznym lub wysłucha twoich propozycji co do osoby mającej pałnic rolę asystenta.
  6. Przemyśl dokładnie, jakiej formy pomocy będziesz potrzebować – wraz z asystentem wstępnie oszacujcie liczbę godzin pracy asystenta w semestrze. Można to zrobić na podstawie liczby godzin zajęć w semestrze na Twoim kierunku.
  7. Na spotkaniu z pracownikiem Centrum przygotujesz wniosek o asystenta.
  8. Na spotkaniu w Centrum przygotujemy umowę dla asystenta.

Sekretariat Centrum pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30. 

Dyżury w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia odbywają się: 

  • w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00,
  • w piątek w godzinach od 10:00 do 12:00,
  • środa to dzień pracy wewnętrznej.

Istnieje możliwość rozmowy w polskim języku migowym. Przed przyjściem do Centrum należy zgłosić taką potrzebę na trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub mailowo).

Do Centrum możesz przyjść również z psem asystującym. 

Centrum Równości Dostępności i Wsparcia

ul. Zygmunta Szafrana 2, Budynek A-2, pokoje nr 2-6, hol główny, dostęp bezpośredni bez barier
  601902282, 789441433,
m.garbat@adm.uz.zgora.pl
a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl

Środki wspierające komunikowanie się:

  1. Asystent systematycznie wypełnia kartę pracy – którą wypełnia na podstawie: planu zajęć osoby poddanej asyście lub/i wykazu zajęć poza oficjalnym planem zajęć potwierdzonym przez prowadzącego formę wsparcia (np. wyjazdy sportowe w formie zajęć alternatywnych z WF, zajęcia indywidualne, konsultacje, korzystanie z innych form wsparcia wymagających asysty).
  2. Po zakończeniu każdego miesiąca asystent składa w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia wypełnioną i podliczoną kartę czasu pracy, plan zajęć z danego miesiącu, oraz rachunek do umowy.
  3. Wynagrodzenie wypłacane jest przez Uczelnię na konto bankowe wskazane przez asystenta.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18