Wsparcie w procesie kształcenia przysługuje każdemu studentowi i doktorantowi ze specjalnymi potrzebami/z niepełnosprawnością, który otrzyma stosowną zgodę władz dziekańskich lub kierownika szkoły doktorskiej swojej jednostki. Osoby te mogą wnioskować o racjonalne dostosowanie i adaptacje w zakresie:
Wsparcie, jakie można otrzymać w ramach racjonalnego dostosowania, nie spowoduje obniżenia poziomu wymagań akademickich.
Metody i formy kształcenia są dobierane elastycznie w zależności od indywidualnych predyspozycji studenta/doktoranta ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami. Studenci/doktoranci otrzymują wsparcie Pełnomocnika m.in. w sprawach dotyczących: ubiegania się o zmianę warunków uczestniczenia w zajęciach oraz indywidualnych warunków kształcenia. Indywidualne podejście wynika z kategorii potrzeb oraz predyspozycji danej osoby. W miarę potrzeb poszukuje się optymalnego rozwiązania w danej sytuacji. Należy tutaj podkreślić, iż każdy przypadek zgłoszony przez studenta lub doktoranta traktowany jest indywidualnie, pod kątem niezbędnego wsparcia, kierunku studiów, charakteru przedmiotu oraz aktualnych możliwości uczelni w tym zakresie.
Racjonalne dostosowanie obejmuje:
Po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby przez studenta lub doktoranta, pełnomocnik, w oparciu o ustaloną procedurę formalną, pomaga opracować indywidualną strategię egzaminu, dostosowaną do potrzeb i możliwości studenta. Alternatywna forma egzaminu nie oznacza obniżenia progu wymagań wobec studenta, a jedynie techniczną adaptację. Należy tutaj zastrzec, iż forma alternatywna nie oznacza zwolnienia z egzaminu lub ułatwienia jego zakresu, lecz dostosowanie go do specyficznych potrzeb studenta/doktoranta, wynikających z niepełnosprawności lub predyspozycji psycho-fizycznych. Jest to wyłącznie zmiana sposobu przeprowadzenia, a nie treści.
Racjonalne dostosowanie obejmuje:
Sekretariat Centrum pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30.
Dyżury w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia odbywają się:
Istnieje możliwość rozmowy w polskim języku migowym. Przed przyjściem do Centrum należy zgłosić taką potrzebę na trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub mailowo).
Do Centrum możesz przyjść również z psem asystującym.
Centrum Równości Dostępności i Wsparcia
ul. Zygmunta Szafrana 2, Budynek A-2, pokoje nr 2-6, hol główny, dostęp bezpośredni bez barier
601902282, 789441433,
m.garbat@adm.uz.zgora.pl
a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl
Środki wspierające komunikowanie się:
Pu otrzymaniu zgody na otrzymanie wsparcia należy osobiście powiadomić swoich wykładowców o przyznanych adaptacjach w ciągu 14 dni. Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia może powiadomić prowadzących zajęcia wyłącznie na podstawie pisemnej prośby studenta/ doktoranta – w takim wypadku należy dostarczyć do Centrum listę prowadzących zajęcia w danym semestrze oraz aktualizować ją na bieżąco.
Wskazane jest także, aby wniosek o wsparcie składać na początku semestru. Jednak, jeżeli w wyjątkowych sytuacjach pojawi się konieczność adaptacji procesu studiowania trakcie semestru, przyznanie wsparcia jest również możliwe a zasadach opisanych powyżej.