uz-logo-pion-2.png

Plan Równości Płci

Uniwersytet Zielonogórski aktywnie kształtuje swoją kulturę organizacyjną, uwzględniając zarówno aktualne wzorce promowane w szkolnictwie wyższym, jak i tradycje klasycznego uniwersytetu. Aktualnie realizowany jest Plan Równości Płci na lata 2022 – 2024.

Misją Uczelni jest tworzenie społeczeństwa opartego na wiedzy i kształtowanie kapitału społecznego jako dobra wspólnego sprzyjającego efektywności działań na rzecz rozwoju regionu, gospodarki i społeczeństwa. Wśród społecznych celów strategii rozwoju wyróżnia się wzmacnianie wśród osób studiujących i pracujących na Uczelni aktywnych postaw obywatelskich, przedsiębiorczości i odpowiedzialności za sprawy społeczne. Jest to ściśle powiązane z kwestią równego traktowania, ponieważ występowanie nierówności i dyskryminacji w relacjach społecznych ma negatywny wpływ zarówno na jakość prowadzonych badań naukowych i zajęć dydaktycznych, jak i możliwości samorozwoju w sferze osobistej i zawodowej osób tworzących społeczność akademicką. Ponadto, swobodny i równy dostęp do całościowej oferty Uniwersytetu Zielonogórskiego to jeden z warunków jego harmonijnego rozwoju.

Plan Równości Płci na Uniwersytecie Zielonogórskim jest też powiązany z podstawą prawną programu ramowego Unii Europejskiej do spraw badań naukowych i innowacji Horyzont Europa na lata 2021 – 2027, w której zwraca się szczególną uwagę na działalność wspierającą równość płci w badaniach i innowacjach. 

prp_obraz.jpg

Plan Równości Płci na Uniwersytecie Zielonogórskim (2022 - 2024)

Ambasadorka PRP

Prof. UZ dr hab. Maria Mrówczyńska
Prorektorka ds. Współpracy z Gospodarką

Na co dzień wspiera studenckie start-upy, współorganizuje Festiwal Innowacji i inne przedsięwzięcia służące rozwojowi województwa lubuskiego w sferze przemysłu. Bierze udział w licznych inicjatywach dotyczących współpracy z gospodarką, często jako jedyna kobieta w zmaskulinizowanym środowisku biznesowym. Aktywnie działa naukowo, publikując artykuły z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w budownictwie, planowania przestrzennego i inżynierii środowiska w czołowych czasopismach branżowych. Za działalność naukową uzyskała wiele nagród i wyróżnień. Jest członkinią Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Lubuska Izba Budownictwa uhonorowała prof. Marię Mrówczyńską Kielnią Lubuską za „szczególny trud włożony w rozwój kształcenia kadr budownictwa w województwie lubuskim”. Na XIII Lubuskim Kongresie Kobiet otrzymała tytuł Kobiety Roku Województwa Lubuskiego. Aktywnie wspiera realizację Planu Równości Płci na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Plan Równości Płci jest promowany od 2022 roku w mediach akademickich oraz na spotkaniach całej społecznosci Uniwersytetu Zielonogórskiego. V Uczelniane Forum Jakości Kształcenia, które odbyło się 6 czerwca 2022 roku, zostało w całości poświęcone kwestiom związanym z równym traktowaniem. Wyniki badań sondażowych dotyczących dyskryminacji są także omawiane podczas corocznego Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Pliki do pobrania
V Uczelniane Forum Jakości Kształcenia Równe traktowanie na UZ - problemy i postulaty Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2022 O Planie Równości Płci w miesięczniku Uniwersytet Zielonogórski
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18